Race Fields

Print Friendly Version

Devonport Tapeta Synthetic: Devonport Racing Club Friday 06, December 2019

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: True
Dual Track Meeting: N
Track Type: Synthetic
Track Condition: Synthetic
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Nominations Last Published: Fri 29-Nov-19 2:14PM AEDT
Weights declared by: Mon 02-Dec-19 4:00PM AEDT
Acceptances must be declared before: Tue 03-Dec-19 9:00AM AEDT
Riders must be declared before: Tue 03-Dec-19 12:00PM AEDT
Scratching close: Fri 06-Dec-19 7:30AM AEDT
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 86
Finalised 6/12 - 7:45am
Race 1 - 3YO & Upwards Maiden (1000 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Synthetic

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 2/12/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BEL AZURE Liandra Gray
2 CHANDELLE Peter Luttrell
3 CHILLYDOG Scott Brunton
4 GEE GEES TURF TALK Stuart Gandy
5 JAYEMARA John Blacker
6 LIBERANCE Rowan Hamer
7 ODALINE Cameron Thompson
8 ROYAL FLO Andrew Moore
9 SARSAPARILLA Vern Poke
10 STELLARTIE Adam Trinder
11 WILLOW WOOD Paul Hill
Race 2 - 3YO & Upwards Maiden (1350 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Synthetic

Field Limit: 10 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 2/12/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ANDATON Adam Trinder
2 BRILLIANCE SQUARED (NZ) Cameron Thompson
3 CHANDELLE Peter Luttrell
4 CHEVALIN John Blacker
5 CHILLYDOG Scott Brunton
6 CONGRATULATE Cameron Thompson
7 DANCING GLORY Scott Brunton
8 DUSTY JOE Adam Trinder
9 GAIUS JULIUS Sigrid Carr
10 GEE GEE BENJY Stuart Gandy
11 GEE GEE MANPOWER Stuart Gandy
12 LORD WIMBORNE Gary White
13 MISS RED Edwin Batt
14 MISTER CHIC Scott Brunton
15 MURANO Cameron Thompson
16 NARANJILLA Adam Trinder
17 NEEDAREIN Cameron Thompson
18 PAINT THE STARS Leon, Dean & Trent Wells
19 PLAY WITH LUCAS Peter Luttrell
20 SARSAPARILLA Vern Poke
21 WILD DESTINY (NZ) John Blacker
Race 3 - Class 1 Handicap (1009 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Class 1, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Synthetic

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 2/12/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ARTUSO Leanne Gaffney 61
2 BORDER PROTECTION Adam Trinder 61
3 GEE GEE REDHEAD Stuart Gandy 60
4 HEAVENLY LIGHT Scott Brunton 61
5 KNITTING Edwin Batt 56
6 MACEYANNA Liandra Gray 58
7 SCHAZEM Leon, Dean & Trent Wells 59
8 SO I’M DREAMING Leon, Dean & Trent Wells 60
Race 4 - 0 - 60 Rating (1009 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
0 - 60, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Synthetic

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 2/12/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BROCKTON PUNCH Vern Poke 57
2 BUZZERED Cameron Thompson
3 EXCLUSIVE SATURDAY Andrew Moore 56
4 GEE GEE REDHEAD Stuart Gandy 60
5 MACEYANNA Liandra Gray
6 MR TINDALL Sigrid Carr 60
7 QUICK QUILL Sarah Cotton 58
8 SCHAZEM Leon, Dean & Trent Wells 59
Race 5 - Benchmark 66 Handicap (1350 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
BenchMark 66, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Synthetic

Field Limit: 10 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 2/12/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ASPIRATE Rowan Hamer
2 DON REGGIO Leon, Dean & Trent Wells 61
3 GEEGEES CASH COW Leon, Dean & Trent Wells 59
4 GONE GIRL John Blacker 64
5 IT’S A BATTLE Leanne Gaffney 59
6 LESNAR Glenn Stevenson 67
7 LUNA SKY Leanne Gaffney 61
8 METEOR STRIKE Mark Ganderton 58
9 MISTY SEA Cameron Thompson 58
10 ROUGEAU Glenn Stevenson 63
11 SAN YOU Paul Hill 58
12 SO I’M DREAMING Leon, Dean & Trent Wells 60
13 TESSIE Leanne Gaffney 67
14 THINEISTHEKINGDOM Michael Trinder 64
15 TOUGH BOY Adam Trinder 65
16 VOICES John Blacker 63
Race 6 - Benchmark 74 Handicap (1880 METRES)
Of $18,000.1st $11,250, 2nd $3,600, 3rd $1,800, 4th $900, 5th $450
BenchMark 74, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Synthetic

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 2/12/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 CUNNING FOX John Blacker 69
2 GEEGEE BLACKPRINCE Stuart Gandy 66
3 GEEGEES FIRST LADY Leon, Dean & Trent Wells 60
4 GENERALMAINTENANCE John Blacker 57
5 MONMOUTH Edwin Batt 55
6 OUR DECLARATION Stuart Gandy 60
7 RODESSA John Blacker 58
8 SIZZKYE Vern Poke
9 WINEGLASS BAY Alana Fulton 66
Race 7 - Golden Mile (1650 METRES)
Of $30,000.1st $18,150, 2nd $5,400, 3rd $2,700, 4th $1,350, 5th $600, 6th $600, 7th $600, 8th $600
Handicap, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Synthetic

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 2/12/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BEAUFORT LAD John Blacker 88
2 BRACCENBY Rowan Hamer
3 DOTHRAKI PRINCESS Adam Trinder 76
4 GEE GEE FIORENTE Leon, Dean & Trent Wells 70
5 GEE GEE WYNETT Leon, Dean & Trent Wells 75
6 GEEGEE BLACKPRINCE Stuart Gandy 66
7 SETTLER’S STONE John Blacker 83
8 TOORAK AFFAIR Michael Trinder 82
9 TRIPLE STRIP John Blacker 78
10 UNDERPLAY David A Miller 74
11 WILLBY RULES Nigel Schuuring 79
12 WINEGLASS BAY Alana Fulton 66
13 ZATACLA John Blacker 89

© Tasracing Pty Ltd (TR) (and other parties working with it). TAS racing materials, including fields, form and results, is subject to copyright which is owned by TR and other parties working with it.