Race Fields

Print Friendly Version

Launceston: Tasmanian Turf Club Saturday 07, December 2019

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: +4m Entire Circuit
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer: 4.46
Track Information:
Nominations Last Published: Mon 02-Dec-19 12:22PM AEDT
Weights declared by: Tue 03-Dec-19 4:00PM AEDT
Acceptances must be declared before: Wed 04-Dec-19 9:00AM AEDT
Riders must be declared before: Wed 04-Dec-19 12:00PM AEDT
Scratching close: Sat 07-Dec-19 7:30AM AEDT
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 167
Finalised 7/12 - 7:45am Late Scratching R.3 No.7
Race 1 - 3YO Maiden (1200 METRES)
Of $19,000.1st $12,350, 2nd $3,800, 3rd $1,900, 4th $950
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices can claim.
This race carries a TASBRED Breeder Bonus of $4,000 and a TASBRED Owner Bonus of $16,000 for qualified horses

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ASCOT LAD Tegan Keys
2 BIT OF A TICKLE John Blacker
3 CHILLYDOG Scott Brunton
4 DEHERE THE WORD Leon, Dean & Trent Wells
5 DUSTY JOE Adam Trinder
6 ENCOSTA FIORENTE Scott Brunton
7 ENDURED Graeme McCulloch
8 GAIUS JULIUS Sigrid Carr
9 GEE GEE BENJY Stuart Gandy
10 GET THE TRIP Stephen Shaw
11 LIBERANCE Rowan Hamer
12 LOKI PATERA Terence Evans
13 LUCKY BUCKY John Luttrell
14 MADILOGO Scott Brunton
15 MAVOURNEEN Scott Brunton
16 MISS ENTHUSIASM Leon, Dean & Trent Wells
17 NARANJILLA Adam Trinder
18 ODALINE Cameron Thompson
19 PLUCKS’R’FLYING Monica Ryan
20 SCOTS WHA HAE Marion Dalco
21 SH’BOURNE RENEGADE Bill Ryan
22 TILTHEREWARSYOU Peter Luttrell
23 TURBO EXPRESS Gary White
24 WILD STYLE Royston Carr
Race 2 - 3YO & Upwards Maiden (1200 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ASCOT LAD Tegan Keys
2 BALLANTRAE Marion Dalco
3 BIT OF A TICKLE John Blacker
4 CATCH ME PADDY Dylan Clark
5 CHEVALIN John Blacker
6 CHILLYDOG Scott Brunton
7 DUNMINING John Keys
8 GAIUS JULIUS Sigrid Carr
9 GET THE TRIP Stephen Shaw
10 HIDING MY HEART Dylan Clark
11 LIBERANCE Rowan Hamer
12 LOLADERE Harriet Paul
13 LUCKY ROO Stephen Lockhart
14 MADILOGO Scott Brunton
15 MAVOURNEEN Scott Brunton
16 PERFECT WORDS Gary White
17 PLAY WITH LUCAS Peter Luttrell
18 PRIVATE PAUL Andrew Roach
19 REAL ACCLAIM John Luttrell
20 ROYAL OMEN Tegan Keys
21 SHEORTA Bill Ryan
22 TILTHEREWARSYOU Peter Luttrell
23 UPSET Dylan Clark
24 WILD DESTINY (NZ) John Blacker
25 WILLOW WOOD Paul Hill
26 WORTHY OPPONENT John Luttrell
Race 3 - Maiden/Class 1 (1600 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Class 1, Set Weights, Apprentices can claim.
This race carries a TASBRED Breeder Bonus of $4,000 and a TASBRED Owner Bonus of $16,000 for qualified horses

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BANCA NIP Scott Brunton
2 BRILLIANCE SQUARED (NZ) Cameron Thompson
3 CARTAGENA Andrew Roach
4 DIXIE’S BOY John Keys
5 FONTEIN HARRY John Blacker
6 GEE GEES LOVEBEER Stuart Gandy
7 GEEGEES ROCK OPERA Leon, Dean & Trent Wells
8 HOW FAR Tegan Keys
9 IOWNA Alana Fulton
10 KOMBACY John Blacker
11 LE MONDE DE LUCAS Tegan Keys
12 LORD WIMBORNE Gary White
13 LUVAHUSSY Dylan Clark
14 MARGARITA TALKING John Blacker
15 MISSLITTLETURF Brendan McShane
16 NEED A BELLA Peter Luttrell
17 NEEDADOLLARBILL Dylan Clark
18 NEEDAREIN Cameron Thompson
19 OLYMPIC HONOUR Scott Brunton
20 OUR LITTLE TED Cameron Thompson
21 POTAMIANOS Adam Trinder
22 PYMBLE Narelle Webberley
23 RED FIORE Graeme McCulloch
24 SAN YOU Paul Hill
25 SARDEGNA DEEL Brendan McShane
26 SIR DA VINCI (NZ) Scott Brunton
27 SKY FOX Scott Brunton
28 SQUARE DONUT Dylan Clark
29 STEPASIDE ROUSEY Brendan McShane
30 UNBOTHERED John Luttrell
31 VAMOS RAFFA Scott Brunton
32 VELA BLUE Graeme McCulloch
33 XAARZAM Brendan McShane
34 ZAGAME (NZ) Alana Fulton
Race 4 - Class 1 Handicap (1400 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Class 1, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ARGYLE BEACH John Blacker
2 ARVING Paul Hill
3 AUDREY Terence Evans
4 CAMBALACHE John Luttrell
5 CAPE CARDINAL Leanne Gaffney
6 EVIL IN ME Sarah Cotton
7 GEE GEE DOUBLE HOT Stuart Gandy
8 GEE GEES DARL Leon, Dean & Trent Wells
9 GEEGEES ROCK OPERA Leon, Dean & Trent Wells
10 GIVE US A WINNER Ken & Tanya Hanson
11 HEZALITE John Keys
12 IOWNA Alana Fulton
13 PERFECT AWARD Peter Luttrell
14 PYMBLE Narelle Webberley
15 SPEED ANGEL Cameron Thompson
16 WIDE SPREAD PANIC Leon Laskey
17 ZAGAME (NZ) Alana Fulton
Race 5 - Benchmark 66 Handicap (1100 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
BenchMark 66, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 CLEVER CHARLOTTE John Luttrell
2 FIONNLAGH Sigrid Carr
3 GEE GEE PENGALA Leon, Dean & Trent Wells
4 GEE GEE QUEEN BEE Stuart Gandy
5 GEEGEE TRENDSETTER Stuart Gandy
6 GEEGEES BRIGHTSTAR Leon, Dean & Trent Wells
7 HEAVENLY LIGHT Scott Brunton
8 KWAI Leanne Gaffney
9 LITTLE RIVER BOY John Luttrell
10 MR TINDALL Sigrid Carr
11 MULLEY’S IDOL John Blacker
12 MY BIDDY Max Cowen
13 PONTYPAUL John Luttrell
14 PRINCE OF VIRTUE Mark Ganderton
15 REMIGNY Gary White
16 SO WHITE Glenn Stevenson
Race 6 - Class 3 Handicap (1600 METRES)
Of $19,000.1st $11,875, 2nd $3,800, 3rd $1,900, 4th $950, 5th $475
Class 3, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 CARTAGENA Andrew Roach
2 CORONATION GLADE Sigrid Carr
3 FURRRENZY Ken & Tanya Hanson
4 GENERALMAINTENANCE John Blacker
5 JEREMIAH Scott Brunton
6 LEMON SPLICE Cameron Thompson
7 LUNA SKY Leanne Gaffney
8 MAG WHEELS John Blacker
9 MAGIC WALER Adam Trinder
10 MISTY SEA Cameron Thompson
11 OUR DECLARATION Stuart Gandy
12 PAION Gary White
13 PINKEYES PRIDE John Luttrell
14 RELIABLE MAGIC (NZ) Scott Brunton
15 RODESSA John Blacker
16 ROPEADOPE Scott Brunton
17 SAVVY BELLE Leon, Dean & Trent Wells
18 STORMONT Rodney Seymour
19 VOICES John Blacker
20 WINEGLASS BAY Alana Fulton
Race 7 - BM74 Handicap (1200 METRES)
Of $18,000.1st $11,250, 2nd $3,600, 3rd $1,800, 4th $900, 5th $450
BenchMark 74, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ARTIE DEE TWO Adam Trinder
2 BALESTRAND (NZ) Alana Fulton
3 EXCLUSIVE SATURDAY Andrew Moore
4 GALLOW GATE John Blacker
5 GEE GEE TRUE STORY Leon, Dean & Trent Wells
6 GEEGEE TRENDSETTER Stuart Gandy
7 SAVS FINALE Scott Brunton
8 SILZOAR John Blacker
9 SO WHITE Glenn Stevenson
10 SOMERSET Brendan McShane
11 THEWORDSOUT Tammy Mollross
12 WESTERLY HAZE Peter Luttrell
Race 8 - Benchmark 84 Handicap (1400 METRES)
Of $19,000.1st $11,875, 2nd $3,800, 3rd $1,900, 4th $950, 5th $475
BenchMark 84, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 12 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 3/12/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 AMAWORD Tegan Keys
2 ASPIRATE Rowan Hamer
3 BALEARIC Leanne Gaffney
4 BEAUFORT LAD John Blacker
5 BOSPORUS Stephen Shaw
6 BRACCENBY Rowan Hamer
7 DOTHRAKI PRINCESS Adam Trinder
8 GEE GEES QUEENIE Stuart Gandy
9 GLASS WARRIOR John Blacker
10 MAGNASA John Blacker
11 NEWHART Leanne Gaffney
12 RUETTIGER (NZ) Scott Brunton
13 SETTLER’S STONE John Blacker
14 THE MASTER SPEED Wayne Curran
15 THEWORDSOUT Tammy Mollross
16 TOORAK AFFAIR Michael Trinder
17 TRIPLE STRIP John Blacker
18 ZATACLA John Blacker

© Tasracing Pty Ltd (TR) (and other parties working with it). TAS racing materials, including fields, form and results, is subject to copyright which is owned by TR and other parties working with it.