Race Fields

Print Friendly Version

Launceston: Tasmanian Turf Club Saturday 12, October 2019

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: True
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer: 4.48
Track Information:
Nominations Last Published: Mon 07-Oct-19 12:38PM AEDT
Weights declared by: Tue 08-Oct-19 4:00PM AEDT
Acceptances must be declared before: Wed 09-Oct-19 9:00AM AEDT
Riders must be declared before: Wed 09-Oct-19 12:00PM AEDT
Scratching close: Sat 12-Oct-19 7:30AM AEDT
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 128
Finalised 12/10 - 7:45am. Late Scratchings R3 N14 & R8 N3
Race 1 - 3YO Maiden (1100 METRES)
Of $19,000.1st $11,875, 2nd $3,800, 3rd $1,900, 4th $950, 5th $475
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices can claim.
This race carries a TASBRED Breeder Bonus of $4,000 and a TASBRED Owner Bonus of $16,000 for qualified horses

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 10 + 5 EM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 DINGA’S DELIGHT John Luttrell
2 FIGHTING FRANK Tammy Mollross
3 GALENUS Scott Brunton
4 GEE GEE DOUBLE HOT Stuart Gandy
5 GEEGEE PRETTY GIRL Leon, Dean & Trent Wells
6 HEAVENLY LIGHT Scott Brunton
7 HELLFIRE CORNER Max Cowen
8 LITTLE RIVER MISS John Luttrell
9 MAN OF THE MOMENT Leon, Dean & Trent Wells
10 MICKEY HIGHSLEEVES Brendan McShane
11 MISS ENTHUSIASM Leon, Dean & Trent Wells
12 NEEDADOLLARBILL Dylan Clark
13 OLYMPIC HONOUR Scott Brunton
14 RHYME WRITER Glenn Stevenson
15 SEGUIMIENTOS John Luttrell
16 SIRENE STRYKER Mark Ganderton
17 STEPASIDE ROUSEY Brendan McShane
18 TAKE THE SIT Bill Ryan
19 THE GUILTY PARTY Max Cowen
20 THREE CLOUDS Chris Crook & Imogen Miller
21 TOUGH BOY Adam Trinder
Race 2 - 3YO & Upwards Maiden (1200 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
tasBonus

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 A PINCH OF COCO Graeme McCulloch
2 ANY REASON John Blacker
3 BANCA NIP Scott Brunton
4 CHANDELLE Peter Luttrell
5 FEARLESS FILOU (NZ) Adrian Duggan
6 GEE GEE FLASH TOO Stuart Gandy
7 GEE GEE MANPOWER Stuart Gandy
8 HEAVENLY LIGHT Scott Brunton
9 IOWNA Alana Fulton
10 IT’S LA PREMIERE Liandra Gray
11 LIFE’S A POEM Scott Brunton
12 LITTLE JUDE Liandra Gray
13 LORD WIMBORNE Gary White
14 MICKEY HIGHSLEEVES Brendan McShane
15 MIDNIGHT MOSH Rowan Hamer
16 NEED A BELLA Peter Luttrell
17 OLYMPIC HONOUR Scott Brunton
18 PERFECT WORDS Gary White
19 REAL ACCLAIM John Luttrell
20 SAFE JOURNEY Scott Brunton
21 SAN YOU Paul Hill
22 SELLICK Stephen Lockhart
23 SET PLAY John Luttrell
24 SKY FOX Scott Brunton
25 STEPASIDE ROUSEY Brendan McShane
26 TANK MAN Brendan McShane
27 VALLABAR Scott Brunton
Race 3 - 3YO & Upwards Maiden (1400 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
This race carries a TASBRED Breeder Bonus of $4,000 and a TASBRED Owner Bonus of $16,000 for qualified horses
tasBonus


Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 8/10/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BANCA NIP Scott Brunton
2 BONDUEL LILY Terence Evans
3 CHANDELLE Peter Luttrell
4 FEARLESS FILOU (NZ) Adrian Duggan
5 GEE GEES KEYLARGO Leon, Dean & Trent Wells
6 HAMPTON BAY Alana Fulton
7 IT’S LA PREMIERE Liandra Gray
8 JOPHIEL (NZ) Sigrid Carr
9 MARGARITA TALKING John Blacker
10 MISS BOSSEY BELLE Adam Trinder
11 MRS HARDWICK Rowan Hamer
12 PERFECT WORDS Gary White
13 RED FIORE Graeme McCulloch
14 SARDEGNA DEEL Brendan McShane
15 SH’BOURNE RIVERMAN Bill Ryan
16 SKY FOX Scott Brunton
17 TRUMPCASH Brendan McShane
18 VISAVIS Sigrid Carr
19 WE NEED A STAR Rowan Hamer
Race 4 - Class 1 Handicap (1400 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Class 1, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 12 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 8/10/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 DUBAI SKY Cameron Thompson 60
2 ELISAVET Leanne Gaffney
3 FEARLESS FILOU (NZ) Adrian Duggan
4 FONTEIN HARRY John Blacker
5 FOREEVA Adrian Duggan 53
6 GEE GEES GOLDLOGIE Leon, Dean & Trent Wells 58
7 HAVANA DEEJAY (NZ) Scott Brunton
8 LITTLE RAVEN Ken & Tanya Hanson 60
9 POOLE HARBOUR Gary White
10 SECRET GOLD Adam Trinder 60
11 STORMONT Rodney Seymour 58
12 VOLUNTAS Liandra Gray
Race 5 - Benchmark 60 Handicap (1200 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
BenchMark 60, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 8/10/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 CARMINA Leanne Gaffney 59
2 COL’S HERO Yassy Nishitani 62
3 GEEGEES CASH COW Leon, Dean & Trent Wells 60
4 HATRICK HERO Brendan McShane 57
5 HEAVEN’S DELIGHT Gary White 60
6 HOLD INFINITY Aaron Laing 57
7 INVINCIBLE ROCK Sigrid Carr 60
8 KATY KAT Scott Brunton 59
9 LITTLE RIVER BOY John Luttrell 60
10 METEOR STRIKE Mark Ganderton 61
11 NEEDS AMORE Scott Brunton 61
12 PONTYPAUL John Luttrell 56
13 ROUGH ROAD John Blacker 60
14 XAARZAM Brendan McShane 62
Race 6 - Benchmark 66 Handicap (1100 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
BenchMark 66, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 12 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 8/10/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 FIVEANDFURTHER Stephen Lockhart 64
2 GEE GEE QUEEN BEE Stuart Gandy 66
3 GEE GEE TRUE STORY Leon, Dean & Trent Wells 66
4 GONE GIRL John Blacker 66
5 HOLD INFINITY Aaron Laing 57
6 JEREMIAH Scott Brunton 66
7 KENFROMTHEBAR Glenn Stevenson
8 KWAI Leanne Gaffney 65
9 REMIGNY Gary White 63
10 SHENANIGATOR Scott Brunton 66
11 STREET TOUGH Scott Brunton 74
12 SUPER FUN Marion Dalco 63
13 THEWORDSOUT Tammy Mollross 68
14 TROJAN STORM Cameron Thompson 67
Race 7 - Class 3 Handicap (1400 METRES)
Of $19,000.1st $11,875, 2nd $3,800, 3rd $1,900, 4th $950, 5th $475
Class 3, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 12 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 8/10/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ETHICAL DILEMMA Peter Luttrell 66
2 GEE GEE BAY WATCH Leon, Dean & Trent Wells 65
3 MONMOUTH Edwin Batt 56
4 NEED A MARGARITA Adam Trinder 63
5 OCEAN ESSENCE (NZ) Adam Trinder 63
6 PERUN (NZ) Alana Fulton 64
7 POOLSIDE HENDRICK Brendan McShane 63
8 SH’BOURNE STAR Bill Ryan 65
9 SHEWEARSTHEPANTS (NZ) Leon Laskey 64
10 SIR SIMON Scott Brunton 68
11 STORMONT Rodney Seymour 58
Race 8 - Open Handicap (1200 METRES)
Of $20,000.1st $12,500, 2nd $4,000, 3rd $2,000, 4th $1,000, 5th $500
Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 12 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 8/10/2019 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BOSPORUS Stephen Shaw 73
2 GEE GEE DOUBLE DEE Leon, Dean & Trent Wells 92
3 GEE GEES JET Stuart Gandy 81
4 LA DERNIER FILLE Tegan Keys 70
5 O’LONH STAR John Keys 83
6 OVERPLAY David A Miller 79
7 RUETTIGER (NZ) Scott Brunton 88
8 SAVS FINALE Scott Brunton 77
9 THEWORDSOUT Tammy Mollross 68
10 TOORAK AFFAIR Michael Trinder 78

© Tasracing Pty Ltd (TR) (and other parties working with it). TAS racing materials, including fields, form and results, is subject to copyright which is owned by TR and other parties working with it.