Race Fields

Print Friendly Version

Longford: Tasmanian Turf Club Wednesday 01, January 2020

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: N/A
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Nominations Last Published: Mon 23-Dec-19 12:28PM AEDT
Weights declared by: Mon 23-Dec-19 4:00PM AEDT
Acceptances must be declared before: Fri 27-Dec-19 9:00AM AEDT
Riders must be declared before: Fri 27-Dec-19 12:00PM AEDT
Scratching close: Wed 01-Jan-20 7:30AM AEDT
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 116
Race 1 - 3YO & Upwards Maiden (1400 METRES)
Of $12,000.1st $7,500, 2nd $2,400, 3rd $1,200, 4th $600, 5th $300
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
tasBonus

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 8 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 23/12/2019 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BOSS CAT John Blacker
2 BRILLIANCE SQUARED (NZ) Cameron Thompson
3 CHANDELLE Peter Luttrell
4 CHARMEKA Graeme McCulloch
5 DANCING GLORY Scott Brunton
6 DUNMINING John Keys
7 GAIUS JULIUS Sigrid Carr
8 HUON CHIEF Scott Brunton
9 KEISERINNE Tegan Keys
10 KEL’S STAR Tegan Keys
11 LAKE PARANGANA Cameron Thompson
12 MADILOGO Scott Brunton
13 NEEDAREIN Cameron Thompson
14 NIPPYCOOL Dylan Clark
15 RACE THE WIND Marion Dalco
16 ROYAL OMEN Tegan Keys
17 SUBTLE CROSS John Blacker
18 TOUGH COOKIE Scott Brunton
19 UNBOTHERED John Luttrell
20 WILD DESTINY (NZ) John Blacker
Race 2 - Maiden/Class 1 (1800 METRES)
Of $12,000.1st $7,500, 2nd $2,400, 3rd $1,200, 4th $600, 5th $300
Class 1, Set Weights, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 8 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 23/12/2019 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BANCA NIP Scott Brunton
2 BANCA SYD Scott Brunton
3 BRILLIANCE SQUARED (NZ) Cameron Thompson
4 BUZZERED Cameron Thompson
5 CARTAGENA Andrew Roach
6 FONTEIN HARRY John Blacker
7 FULL KNOTS AHEAD Royston Carr
8 GAIUS JULIUS Sigrid Carr
9 IOWNA Alana Fulton
10 JOPHIEL (NZ) Sigrid Carr
11 KEISERINNE Tegan Keys
12 KEL’S STAR Tegan Keys
13 NEEDAREIN Cameron Thompson
14 ORANGE ROUGHIE Royston Carr
15 OUR LITTLE TED Cameron Thompson
16 RHODE AWAY Ian Hay
17 ROYAL OMEN Tegan Keys
18 SH’BOURNE RIVERMAN Bill Ryan
19 SIR DA VINCI (NZ) Scott Brunton
20 SPEED ANGEL Cameron Thompson
21 STYLE GURU (NZ) John Luttrell
22 VAMOS RAFFA Scott Brunton
Race 3 - Benchmark 60 Handicap (1400 METRES)
Of $12,000.1st $7,500, 2nd $2,400, 3rd $1,200, 4th $600, 5th $300
BenchMark 60, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 8 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 23/12/2019 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ACRONYM Royston Carr
2 BANSTEAD (NZ) Scott Brunton
3 BLACKBERRY ROSE John Blacker
4 BORN MAGIC (NZ) Scott Brunton
5 BUZZERED Cameron Thompson
6 CAMBALACHE John Luttrell
7 DUBAI SKY Cameron Thompson
8 GIVE US A WINNER Ken & Tanya Hanson
9 GOODBYE LONESOME Royston Carr
10 GREENMOUNT LASS Kaye Milne
11 GYMPINS (NZ) Scott Brunton
12 HOLY DIAMOND Marion Dalco
13 METEOR STRIKE Mark Ganderton
14 MISS SMITH John Luttrell
15 MISTY SEA Cameron Thompson
16 MR TINDALL Sigrid Carr
17 MULLEY’S IDOL John Blacker
18 NEEDS AMORE Scott Brunton
19 OUR LITTLE TED Cameron Thompson
20 PONTYPAUL John Luttrell
21 QUICK QUILL Sarah Cotton
22 SILVER ROAD John Blacker
23 SO WHITE Glenn Stevenson
24 SPEED ANGEL Cameron Thompson
25 VOICES John Blacker
26 WIDE SPREAD PANIC Leon Laskey
Race 4 - Benchmark 60 Handicap (1800 METRES)
Of $12,000.1st $7,500, 2nd $2,400, 3rd $1,200, 4th $600, 5th $300
BenchMark 60, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 8 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 23/12/2019 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BANCA NIP Scott Brunton
2 BUZZERED Cameron Thompson
3 CARTAGENA Andrew Roach
4 CORONATION GLADE Sigrid Carr
5 FURRRENZY Ken & Tanya Hanson
6 GEEGEES FIRST LADY Leon, Dean & Trent Wells
7 LEMON SPLICE Cameron Thompson
8 MAG WHEELS John Blacker
9 MISTY SEA Cameron Thompson
10 PINKEYES PRIDE John Luttrell
11 RELIABLE MAGIC (NZ) Scott Brunton
12 ROPEADOPE Scott Brunton
13 SH’BOURNE RIVERMAN Bill Ryan
14 SUPERGRASS Cameron Thompson
Race 5 - Benchmark 66 Handicap (1400 METRES)
Of $12,000.1st $7,500, 2nd $2,400, 3rd $1,200, 4th $600, 5th $300
BenchMark 66, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 8 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 23/12/2019 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ACRONYM Royston Carr
2 ALFRED STREET Royston Carr
3 ASPIRATE Rowan Hamer
4 BALESTRAND (NZ) Alana Fulton
5 BARJEEL Marion Dalco
6 GONE GIRL John Blacker
7 GOODBYE LONESOME Royston Carr
8 MISS SMITH John Luttrell
9 MR CHURCHILL Peter Luttrell
10 MULLEY’S IDOL John Blacker
11 NEEDS AMORE Scott Brunton
12 PONTYPAUL John Luttrell
13 REANN’S DIAMOND Leon Laskey
14 SHEWEARSTHEPANTS (NZ) Leon Laskey
15 SO WHITE Glenn Stevenson
Race 6 - Longford Cup (1800 METRES)
Of $20,000.1st $12,500, 2nd $4,000, 3rd $2,000, 4th $1,000, 5th $500
Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 10 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 23/12/2019 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ASPIRATE Rowan Hamer
2 BARJEEL Marion Dalco
3 BRACCENBY Rowan Hamer
4 CARTAGENA Andrew Roach
5 CORMAC Cameron Thompson
6 CUNNING FOX John Blacker
7 EARL DA VINCI (NZ) Scott Brunton
8 FURRRENZY Ken & Tanya Hanson
9 GEEGEES FIRST LADY Leon, Dean & Trent Wells
10 KANJI Kaye Milne
11 LA DERNIER FILLE Tegan Keys
12 LEMON SPLICE Cameron Thompson
13 MAGNASA John Blacker
14 MR CHURCHILL Peter Luttrell
15 REANN’S DIAMOND Leon Laskey
16 SETTLER’S STONE John Blacker
17 SIR SIMON Scott Brunton
18 TRIPLE STRIP John Blacker
19 WHITE HAWK Angela Brakey

© Tasracing Pty Ltd (TR) (and other parties working with it). TAS racing materials, including fields, form and results, is subject to copyright which is owned by TR and other parties working with it.