Race Fields

Print Friendly Version

Launceston: Tasmanian Turf Club Saturday 04, January 2020

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: +6m Entire
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: N/A
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Nominations Last Published: Mon 30-Dec-19 12:32PM AEDT
Weights declared by: Mon 30-Dec-19 4:00PM AEDT
Acceptances must be declared before: Tue 31-Dec-19 9:00AM AEDT
Riders must be declared before: Tue 31-Dec-19 12:00PM AEDT
Scratching close: Sat 04-Jan-20 7:30AM AEDT
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 159
Race 1 - Alfa Bowl (1100 METRES)
Of $30,000.1st $18,150, 2nd $5,400, 3rd $2,700, 4th $1,350, 5th $600, 6th $600, 7th $600, 8th $600
Set Weights, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 10 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 30/12/2019 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ARJBAC Graeme McCulloch
2 FUN ’N’ FROLIC Cameron Thompson
3 GEE GEE CAN WIN Leon, Dean & Trent Wells
4 GEE GEE GOLDENLASS Stuart Gandy
5 GEE GEE JOSIE Stuart Gandy
6 LE CADEAU Leanne Gaffney
7 SWINGIN’ GEORGE Terence Evans
8 YARRAN CAMP Cameron Thompson
Race 2 - 3YO & Upwards Maiden (1200 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
This race carries a TASBRED Breeder Bonus of $4,000 and a TASBRED Owner Bonus of $16,000 for qualified horses

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ASCOT LAD Tegan Keys
2 BIT OF A TICKLE John Blacker
3 CATCH ME PADDY Dylan Clark
4 CHARMEKA Graeme McCulloch
5 DEHERE THE WORD Leon, Dean & Trent Wells
6 DELSKI Scott Brunton
7 DINGA’S DELIGHT John Luttrell
8 DUE DELEGANCE Gary White
9 ELITE DIVA Cameron Thompson
10 GEE GEE FLASH TOO Stuart Gandy
11 GET THE TRIP Stephen Shaw
12 GOODNESS GRACIE Adam Trinder
13 HEAVENS HEARTBREAK Adrian Duggan
14 HOT WIRED Scott Brunton
15 MISS ENTHUSIASM Leon, Dean & Trent Wells
16 MISS MYRTLE Peter Luttrell
17 PETITIONER Graeme McCulloch
18 READILY REWARDED Aiden Nunn
19 REAL ACCLAIM John Luttrell
20 RESSY RANGER John Blacker
21 ROYAL FLO Andrew Moore
22 SALI’S SISTER Adam Trinder
23 SCARLET ROYAL Narelle Webberley
24 SH’BOURNE RENEGADE Bill Ryan
25 SMASHING HIT John Blacker
26 SUBTLE CROSS John Blacker
27 TERRIFIC TORRI Graeme McCulloch
28 TURBO EXPRESS Gary White
29 VELA BLUE Graeme McCulloch
Race 3 - Maiden/Class 1 (1600 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Class 1, Set Weights, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 A TAD MORE Chester Roach
2 ARGYLE BEACH John Blacker
3 BANCA NIP Scott Brunton
4 BANCA SYD Scott Brunton
5 BUZZERED Cameron Thompson
6 DIXIE’S BOY John Keys
7 ENCOSTA FIORENTE Scott Brunton
8 FONTEIN HARRY John Blacker
9 GAIUS JULIUS Sigrid Carr
10 GEE GEES LOVEBEER Stuart Gandy
11 HATRICK HERO Brendan McShane
12 KEISERINNE Tegan Keys
13 KEL’S STAR Tegan Keys
14 KOMBACY John Blacker
15 LAKE PARANGANA Cameron Thompson
16 LE MONDE DE LUCAS Tegan Keys
17 MARGARITA TALKING John Blacker
18 MY KINGDOM Rodney Seymour
19 MYWORDIS Liandra Gray
20 NEED A BELLA Peter Luttrell
21 NEEDAREIN Cameron Thompson
22 OLYMPIC HONOUR Scott Brunton
23 PAINT THE STARS Leon, Dean & Trent Wells
24 POOLE HARBOUR Gary White
25 POTAMIANOS Adam Trinder
26 ROYAL OMEN Tegan Keys
27 SH’BOURNE RIVERMAN Bill Ryan
28 SIR DA VINCI (NZ) Scott Brunton
29 SQUARE DONUT Dylan Clark
30 STEPASIDE ROUSEY Brendan McShane
31 SUBTLE CROSS John Blacker
32 TEE JAY FRANKIE Stuart Gandy
33 UNBOTHERED John Luttrell
34 VAMOS RAFFA Scott Brunton
35 VELA BLUE Graeme McCulloch
Race 4 - Class 1 Handicap (1400 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Class 1, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 AUDREY Terence Evans 59
2 BANSTEAD (NZ) Scott Brunton 56
3 BEENAGEM Cameron Thompson
4 BUZZERED Cameron Thompson 56
5 ELISAVET Leanne Gaffney 59
6 FURTHERONOVA Bill Ryan 59
7 GEE GEE DOUBLE HOT Stuart Gandy 59
8 GEE GEE MILLMAGIC Stuart Gandy 60
9 GEE GEES DARL Leon, Dean & Trent Wells 63
10 GYMPINS (NZ) Scott Brunton 59
11 KOMBACY John Blacker 58
12 LUVAHUSSY Dylan Clark
13 OH SO NEEDY John Blacker 57
14 PAINT THE STARS Leon, Dean & Trent Wells 59
15 PRINCESS OF YORK Dylan Clark 54
16 ROYAL FLO Andrew Moore
17 SEGUIMIENTOS John Luttrell 60
18 STINKA Marion Dalco 58
19 THE LAST GODFATHER Julie Richards 57
20 WIDE SPREAD PANIC Leon Laskey 59
21 WORTHY OPPONENT John Luttrell
22 ZAGAME (NZ) Alana Fulton 59
Race 5 - Class 3 Handicap (1200 METRES)
Of $19,000.1st $11,875, 2nd $3,800, 3rd $1,900, 4th $950, 5th $475
Class 3, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 30/12/2019 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ALINJER Ian Hay 63
2 APPRAISE John Blacker 64
3 GEE GEE PENGALA Leon, Dean & Trent Wells 61
4 HARRIMAN Adam Trinder 65
5 ILFRACOMBE Dale Bramich 64
6 KEPTA John Luttrell 57
7 LOUISE (NZ) Adam Trinder 66
8 OUR ARTIE John Luttrell
9 OUR LONG SALI Adam Trinder 71
10 PERFECT AWARD Peter Luttrell 66
11 PRINCESS OF YORK Dylan Clark 54
12 REMIGNY Gary White 64
13 SHEWEARSTHEPANTS (NZ) Leon Laskey 66
14 TENNESSEE SKY Dylan Clark 60
15 UBER ED Scott Brunton 72
16 WINDRIDER Graeme McCulloch
17 WORDS OF PRIDE Scott Brunton 64
Race 6 - Benchmark 74 Handicap (2100 METRES)
Of $18,000.1st $11,250, 2nd $3,600, 3rd $1,800, 4th $900, 5th $450
BenchMark 74, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 30/12/2019 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BANCA NIP Scott Brunton 59
2 C’EST BON Royston Carr 65
3 EARL DA VINCI (NZ) Scott Brunton 69
4 GEEGEES FIRST LADY Leon, Dean & Trent Wells 64
5 OUR DECLARATION Stuart Gandy 63
6 POOLE HARBOUR Gary White 54
7 REANN’S DIAMOND Leon Laskey 64
8 RELIABLE MAGIC (NZ) Scott Brunton 62
9 SECRET GOLD Adam Trinder 61
10 SHADY HUSTLE Stephen Lockhart 78
11 SH’BOURNE RIVERMAN Bill Ryan 51
12 SH’BOURNE STAR Bill Ryan 67
13 SIR SIMON Scott Brunton 72
14 STORMONT Rodney Seymour 63
15 TORICAIN Royston Carr 63
16 WINEGLASS BAY Alana Fulton 65
Race 7 - Winzenberg Handicap (1100 METRES)
Of $30,000.1st $18,150, 2nd $5,400, 3rd $2,700, 4th $1,350, 5th $600, 6th $600, 7th $600, 8th $600
Quality, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 10 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 30/12/2019 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 APRIANO John Luttrell 72
2 BLAZE FORTH John Blacker 99
3 GEE GEE DOUBLE DEE Leon, Dean & Trent Wells 89
4 GEE GEE LANETT Stuart Gandy 81
5 GEE GEE SECONDOVER Leon, Dean & Trent Wells 87
6 LIFFEYBEAU Michael Trinder 80
7 LORD DA VINCI Scott Brunton 94
8 SECRETS SHE HAS Tegan Keys 80
9 SILZOAR John Blacker 69
10 THE MASTER SPEED Wayne Curran 76
Race 8 - TASMANIAN GUINEAS (1600 METRES)
Of $100,000.1st $60,000, 2nd $18,000, 3rd $9,000, 4th $4,500, 5th $2,500, 6th $2,000, 7th $2,000, 8th $2,000LISTED
Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Track Type:

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 30/12/2019 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ARGYLE BEACH John Blacker 61
2 AUDREY Terence Evans 59
3 DINGA’S DELIGHT John Luttrell
4 DIXIE’S BOY John Keys
5 HEAVEN’S BONUS Gary White 68
6 MYSTICAL PURSUIT Adam Trinder 79
7 MYWORDIS Liandra Gray
8 OLYMPIC HONOUR Scott Brunton
9 OUR LITTLE TED Cameron Thompson 61
10 SET PLAY John Luttrell
11 SPEED ANGEL Cameron Thompson 61
12 SQUARE DONUT Dylan Clark
13 STILL A STAR Bill Ryan 71
14 TEE JAY FRANKIE Stuart Gandy
15 VAMOS RAFFA Scott Brunton
Race 9 - Tasmanian Stakes (1600 METRES)
Of $100,000.1st $60,000, 2nd $18,000, 3rd $9,000, 4th $4,500, 5th $2,500, 6th $2,000, 7th $2,000, 8th $2,000LISTED
Standard Weight for Age, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 30/12/2019 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 COUNT DA VINCI (NZ) Scott Brunton 98
2 EXOTERIC (GB) Charlie Goggin & Luella Meaburn 96
3 HELLOVA STREET Scott Brunton 105
4 MANDELA EFFECT Scott Brunton 98
5 PAION Gary White 66
6 SPEED FORCE Bill Ryan 96
7 ZATACLA John Blacker 89

© Tasracing Pty Ltd (TR) (and other parties working with it). TAS racing materials, including fields, form and results, is subject to copyright which is owned by TR and other parties working with it.