Race Fields

Print Friendly Version

Launceston: Tasmanian Turf Club Wednesday 29, January 2020

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: +7m Entire Course
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer: 4.46
Track Information:
Nominations Last Published: Thu 23-Jan-20 3:18PM AEDT
Weights declared by: Thu 23-Jan-20 4:00PM AEDT
Acceptances must be declared before: Fri 24-Jan-20 9:00AM AEDT
Riders must be declared before: Fri 24-Jan-20 12:00PM AEDT
Scratching close: Wed 29-Jan-20 7:30AM AEDT
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 125
Finalised 29/1 - 7.45am. Late Scratching R8 N3
Race 1 - 3YO & Upwards Maiden (1200 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
tasBonus

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 23/01/2020 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BALLANTRAE Marion Dalco
2 BELLARENTE Gary White
3 BOSS CHEYENNE Peter Luttrell
4 CAMDEN LASS Dylan Clark
5 CATCH ME PADDY Dylan Clark
6 EXTEND THE DREAM Marion Dalco
7 FOR THE REWARD Liandra Gray
8 GEE GEE ALI Leon, Dean & Trent Wells
9 ODALINE Cameron Thompson
10 READILY REWARDED Aiden Nunn
11 REAL ACCLAIM John Luttrell
12 REGAL RED Angela Brakey
13 RESSY RANGER John Blacker
14 SH’BOURNE RENEGADE Bill Ryan
15 SHORT ’N’ REGAL Yassy Nishitani
16 SUBTLE CROSS John Blacker
17 UPSET Dylan Clark
18 WILLOW WOOD Paul Hill
Race 2 - Maiden/Class 1 (1600 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Class 1, Set Weights, Apprentices can claim.
This race carries a TASBRED Breeder Bonus of $4,000 and a TASBRED Owner Bonus of $16,000 for qualified horses

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 23/01/2020 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ARGYLE BEACH John Blacker
2 BELLARENTE Gary White
3 BOSS CAT John Blacker
4 CHARMEKA Graeme McCulloch
5 ELISAVET Leanne Gaffney
6 FONTEIN HARRY John Blacker
7 FULL KNOTS AHEAD Royston Carr
8 FURTHERONOVA Bill Ryan
9 GAIUS JULIUS Sigrid Carr
10 HATRICK HERO Brendan McShane
11 JENESSA John Blacker
12 KEL’S STAR Tegan Keys
13 LORD WIMBORNE Gary White
14 MACEYANNA Liandra Gray
15 MARGARITA TALKING John Blacker
16 NEED A BELLA Peter Luttrell
17 NEEDS A CROWN Glenn Stevenson
18 OH SO NEEDY John Blacker
19 OUR ROSSA Stuart Gandy
20 RED FIORE Graeme McCulloch
21 ROGER VERBAL KINT Paul Hill
22 SALI’S SISTER Adam Trinder
23 SAN YOU Paul Hill
24 SH’BOURNE RIVERMAN Bill Ryan
25 SKY FOX Scott Brunton
26 THE LAST GODFATHER Julie Richards
27 UNBOTHERED John Luttrell
Race 3 - 0 - 66 Rating (2100 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
0 - 66, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 23/01/2020 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BANCA NIP Scott Brunton 62
2 C’EST BON Royston Carr 64
3 FURRRENZY Ken & Tanya Hanson 63
4 GEE GEE CAUGHTYA Leon, Dean & Trent Wells 65
5 GEEGEES FIRST LADY Leon, Dean & Trent Wells 64
6 IT’S A BATTLE Leanne Gaffney 59
7 MAG WHEELS John Blacker 60
8 OUR DECLARATION Stuart Gandy 63
9 POOLE HARBOUR Gary White 58
10 REANN’S DIAMOND Leon Laskey 63
11 RELIABLE MAGIC (NZ) Scott Brunton 62
12 RODESSA John Blacker 58
13 SECRET GOLD Adam Trinder 61
14 SH’BOURNE RIVERMAN Bill Ryan 54
15 SIR DANA Robert Kingston 60
16 SUBMIT ANOTHER John Keys 64
17 WINEGLASS BAY Alana Fulton 64
Race 4 - Benchmark 60 Handicap (1200 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
BenchMark 60, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 23/01/2020 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BORN MAGIC (NZ) Scott Brunton 58
2 CONGOMOTION Glenn Stevenson 60
3 COUTINHO Rowan Hamer 60
4 EASY ROAD (NZ) Adam Trinder 66
5 FITZWILLIAM Stuart Gandy 63
6 FOREEVA Adrian Duggan 57
7 KEPTA John Luttrell 57
8 METEOR STRIKE Mark Ganderton 57
9 MISS SMITH John Luttrell 64
10 QUEEN’S NEEDS Scott Brunton 58
11 SO WHITE Glenn Stevenson 64
12 TENNESSEE SKY Dylan Clark 59
13 THE GREATNESS Sarah Cotton 58
14 WINDRIDER Graeme McCulloch 54
15 ZIPPONET Tammy Mollross 57
Race 5 - Benchmark 78 Handicap (1400 METRES)
Of $18,000.1st $11,700, 2nd $3,600, 3rd $1,800, 4th $900
BenchMark 78, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 23/01/2020 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 APPRAISE John Blacker 67
2 ASPIRATE Rowan Hamer 78
3 CORMAC Cameron Thompson 74
4 DOTHRAKI PRINCESS Adam Trinder 75
5 ETHICAL DILEMMA Peter Luttrell 70
6 GEE GEES QUEENIE Stuart Gandy 76
7 GEEGEES BRIGHTSTAR Leon, Dean & Trent Wells 66
8 LIFFEYBEAU Michael Trinder 77
9 LOUISE (NZ) Adam Trinder 69
10 O’LONH STAR John Keys 78
11 PELAGIA John Blacker 66
12 THE MASTER SPEED Wayne Curran 80
13 THEWORDSOUT Tammy Mollross 67
14 UBER ED Scott Brunton 72
15 WILLBY RULES Nigel Schuuring 75
Race 6 - Benchmark 84 Handicap (2100 METRES)
Of $19,000.1st $11,875, 2nd $3,800, 3rd $1,900, 4th $950, 5th $475
BenchMark 84, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 23/01/2020 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 APPMAT Brendan McShane 82
2 GEE GEE CAUGHTYA Leon, Dean & Trent Wells 65
3 GEE GEE FIORENTE Leon, Dean & Trent Wells 73
4 GEEGEES FIRST LADY Leon, Dean & Trent Wells 64
5 GLASS WARRIOR John Blacker 73
6 KANJI Kaye Milne 70
7 MAGNASA John Blacker 78
8 MANILENYA Julie Richards 68
9 REANN’S DIAMOND Leon Laskey 63
10 SETTLER’S STONE John Blacker 81
11 TRIPLE STRIP John Blacker 85
12 WHITE HAWK Angela Brakey 71
13 WILLBY RULES Nigel Schuuring 75
14 WINEGLASS BAY Alana Fulton 64
Race 7 - Open Handicap (1600 METRES)
Of $20,000.1st $12,500, 2nd $4,000, 3rd $2,000, 4th $1,000, 5th $500
Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 23/01/2020 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 APPMAT Brendan McShane 82
2 ASPIRATE Rowan Hamer 78
3 BEAUFORT LAD John Blacker 85
4 BRILLIANT JET Aiden Nunn 90
5 CORMAC Cameron Thompson 74
6 MAGNASA John Blacker 78
7 MANILENYA Julie Richards 68
8 PELAGIA John Blacker 66
9 SPEEDONOVA Bill Ryan 82
10 THE CHAIRMAN Adam Trinder 87
11 TRIPLE STRIP John Blacker 85
12 WILLBY RULES Nigel Schuuring 75
13 ZATACLA John Blacker 89
Race 8 - Sky Stakes (1200 METRES)
Of $50,000.1st $30,250, 2nd $9,000, 3rd $4,500, 4th $2,250, 5th $1,000, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000
Standard Weight for Age, Apprentices cannot claim.

Track Name: Track Type:

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 23/01/2020 5:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BLAZE FORTH John Blacker 99
2 GEE GEE SECONDOVER Leon, Dean & Trent Wells 91
3 HELLOVA STREET Scott Brunton 105
4 I’M WESLEY Glenn Stevenson 105
5 SILZOAR John Blacker 69
6 THE MASTER SPEED Wayne Curran 80

© Tasracing Pty Ltd (TR) (and other parties working with it). TAS racing materials, including fields, form and results, is subject to copyright which is owned by TR and other parties working with it.