Race Fields

Print Friendly Version

Hobart: Tasmanian Racing Club Friday 31, January 2020

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: +3m Entire
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer: 4.6
Track Information:
Nominations Last Published: Sat 25-Jan-20 10:08AM AEDT
Weights declared by: Mon 27-Jan-20 4:00PM AEDT
Acceptances must be declared before: Tue 28-Jan-20 9:00AM AEDT
Riders must be declared before: Tue 28-Jan-20 12:00PM AEDT
Scratching close: Fri 31-Jan-20 7:30AM AEDT
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 134
Race 1 - 2YO Maiden (1000 METRES)
Of $19,000.1st $11,875, 2nd $3,800, 3rd $1,900, 4th $950, 5th $475
Maiden, Set Weights, Two-Years-Old, Apprentices can claim.
This race carries a TASBRED Breeder Bonus of $4,000 and a TASBRED Owner Bonus of $16,000 for qualified horses

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 12 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 27/01/2020 12:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 AMANCAYA Scott Brunton
2 BLUSHED Leanne Gaffney
3 BRANDUM BAY Scott Brunton
4 GEE GEE GOLDENLASS Stuart Gandy
5 GEE GEE LIFELINE Leon, Dean & Trent Wells
6 GEE GEES JENNIA Leon, Dean & Trent Wells
7 GISELLE’S DANCE Yassy Nishitani
8 LADY OF FORTUNE Sigrid Carr
9 LUNCH WITH GEMELLE Brendan McShane
10 MICHBAR Adam Trinder
11 REITE DEN BLITZ Scott Brunton
Race 2 - 3YO & Upwards Maiden (1100 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
This race carries a TASBRED Breeder Bonus of $4,000 and a TASBRED Owner Bonus of $16,000 for qualified horses
tasBonus


Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 15 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 27/01/2020 12:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ANNENKOVA Vern Poke
2 BALLANTRAE Marion Dalco
3 BELLARENTE Gary White
4 CATCH ME PADDY Dylan Clark
5 DUE DELEGANCE Gary White
6 EXTEND THE DREAM Marion Dalco
7 GOODNESS GRACIE Adam Trinder
8 JAYEMARA John Blacker
9 LADY FOXWEDGE Scott Brunton
10 LITTLE RIVER MISS John Luttrell
11 MAGIC KHAN Brendan McShane
12 MISS ENTHUSIASM Leon, Dean & Trent Wells
13 MY DIANA Max Cowen
14 ODALINE Cameron Thompson
15 OFF THE SHOW Brendan McShane
16 PERFECT WORDS Gary White
17 READILY REWARDED Aiden Nunn
18 REAL ACCLAIM John Luttrell
19 SARSAPARILLA Vern Poke
20 SHORT ’N’ REGAL Yassy Nishitani
21 SUBTLE CROSS John Blacker
22 TASTE THAT FEELING Dylan Clark
23 TURBO EXPRESS Gary White
24 WARRIOR LASS Paul Hill
Race 3 - Class 1 Handicap (1100 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
Class 1, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 15 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 27/01/2020 12:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 CALIFORNIA HONEY Aiden Nunn 59
2 EFFIE Brendan McShane 58
3 EQUILAGO Dylan Clark 59
4 GEE GEE DOUBLE HOT Stuart Gandy 59
5 GEE GEE REDHEAD Stuart Gandy 60
6 GEE GEES DARL Leon, Dean & Trent Wells 62
7 HEAVENLY LIGHT Scott Brunton 61
8 HOLY DIAMOND Marion Dalco 54
9 LA PLUS BELLE John Keys 57
10 LEVISSI Ray Worbey 57
11 LOKI PATERA Terence Evans 59
12 PRIVATE PAUL Andrew Roach 60
13 RECONQUISTA Scott Brunton 60
14 SAFE JOURNEY Scott Brunton
15 THE ROCKBANK FLASH Vern Poke 53
16 UNINTERRUPTED Alana Fulton 61
17 WORTHY OPPONENT John Luttrell 58
Race 4 - Benchmark 62 Handicap (1600 METRES)
Of $17,000.1st $10,625, 2nd $3,400, 3rd $1,700, 4th $850, 5th $425
BenchMark 62, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 3 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 27/01/2020 12:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BANCA NIP Scott Brunton 62
2 BANSTEAD (NZ) Scott Brunton 59
3 BEENAGEM Cameron Thompson 55
4 BLACKBERRY ROSE John Blacker 62
5 FONTEIN HARRY John Blacker 53
6 GEE GEES MAGIC MAN Stuart Gandy 58
7 GEEGEE BLACKPRINCE Stuart Gandy 66
8 GIVE US A WINNER Sigrid Carr 55
9 GONE GIRL John Blacker 62
10 HATRICK HERO Brendan McShane 55
11 HUON CHIEF Scott Brunton 59
12 IOWNA Alana Fulton 60
13 IVORYMAN (NZ) Scott Brunton
14 MAG WHEELS John Blacker 60
15 MULLEY’S IDOL John Blacker 61
16 MY KINGDOM Rodney Seymour 58
17 NEEDS AMORE Scott Brunton 64
18 PINKEYES PRIDE John Luttrell 57
19 ROGER VERBAL KINT Paul Hill 55
20 SAN YOU Paul Hill 56
21 SILVER ROAD John Blacker 61
22 SIR DANA Robert Kingston 60
23 SON OF FAITH Dylan Clark 62
24 STRIKING PROSPECT Gary White 58
25 THE GREATNESS Sarah Cotton 58
26 THE LAST GODFATHER Julie Richards 56
27 TORICAIN Royston Carr 63
28 TRUMPCASH Brendan McShane 60
29 WIDE SPREAD PANIC Leon Laskey 62
Race 5 - Benchmark 72 Handicap (1100 METRES)
Of $18,000.1st $11,700, 2nd $3,600, 3rd $1,800, 4th $900
BenchMark 72, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 27/01/2020 12:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 APRIANO John Luttrell 72
2 BALESTRAND (NZ) Alana Fulton 66
3 BROCKTON PUNCH Vern Poke 57
4 GEE GEE TRUE STORY Leon, Dean & Trent Wells 72
5 GEEGEE TRENDSETTER Stuart Gandy 69
6 KEY FACTOR Vern Poke
7 KWAI Leanne Gaffney 71
8 MISS SMITH John Luttrell 64
9 SAVS FINALE Scott Brunton 73
10 SILZOAR John Blacker 69
11 SUPER FUN Marion Dalco 66
12 THEWORDSOUT Tammy Mollross 67
13 TOUGH MISSILE Ray Worbey 71
14 ZUBERINA Scott Brunton 71
Race 6 - Carbine Club 3YO (1200 METRES)
Of $30,000.1st $18,150, 2nd $5,400, 3rd $2,700, 4th $1,350, 5th $600, 6th $600, 7th $600, 8th $600
Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.
tasBonus

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 15 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 27/01/2020 12:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 AUDREY Terence Evans 60
2 CALIFORNIA HONEY Aiden Nunn 59
3 DEROCHE Leanne Gaffney 79
4 FITZWILLIAM Stuart Gandy 63
5 GEE GEES DARL Leon, Dean & Trent Wells 62
6 HEAVENLY LIGHT Scott Brunton 61
7 LOKI PATERA Terence Evans 59
8 READILY REWARDED Aiden Nunn 57
9 SIDOROVA Ian Hay 63
10 STRIKE A BEAU Richard Laming 66
11 WARRIOR LASS Paul Hill 57
Race 7 - Tasmanian Derby (2200 METRES)
Of $150,000.1st $90,000, 2nd $27,000, 3rd $13,500, 4th $6,750, 5th $3,750, 6th $3,000, 7th $3,000, 8th $3,000LISTED
Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 4 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 27/01/2020 12:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ARGYLE BEACH John Blacker 64
2 CALL MY AGENT (NZ) Trent Busuttin & Natalie Young 65
3 DINGA’S DELIGHT John Luttrell 57
4 DIXIE’S BOY John Keys 60
5 GEE GEE MILLMAGIC Stuart Gandy 59
6 HEAVEN’S BONUS Gary White 68
7 JUDICATOR Gerald Ryan 65
8 OLYMPIC HONOUR Scott Brunton 57
9 ROGUES POINT Anthony Freedman 67
10 SIR DANA Robert Kingston 60
11 SKYT Richard Laming 65
12 STILL A STAR Bill Ryan 79
13 TEE JAY FRANKIE Stuart Gandy 59
14 UNBOTHERED John Luttrell 56
15 UP WIND Leanne Gaffney 59
16 VAMOS RAFFA Scott Brunton 61
Race 8 - Summer Cup (2200 METRES)
Of $50,000.1st $30,250, 2nd $9,000, 3rd $4,500, 4th $2,250, 5th $1,000, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000
Standard Weight for Age, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 27/01/2020 12:00:00 PM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 GEE GEE FIORENTE Leon, Dean & Trent Wells 73
2 GLASS WARRIOR John Blacker 73
3 MAGNASA John Blacker 78
4 MANILENYA Julie Richards 68
5 MITRUST Richard Laming
6 PAION Gary White 66
7 SETTLER’S STONE John Blacker 81
8 STORMONT Rodney Seymour 62
9 STRIKING PROSPECT Gary White 58
10 TOORAK AFFAIR Michael Trinder 92
11 TRIPLE STRIP John Blacker 85
12 WINEGLASS BAY Alana Fulton 64

© Tasracing Pty Ltd (TR) (and other parties working with it). TAS racing materials, including fields, form and results, is subject to copyright which is owned by TR and other parties working with it.